Preload obrazów Preload obrazów Preload obrazów Preload obrazów Preload obrazów

Strona główna

ODSZUKAJ ZDJĘCIE PO NUMERZE


Rok ogrodnika - luty

Zielona Fabryka

Dodany: 15 lutego 2010

W domu

Kwiaty doniczkowe

Rośliny podlewamy umiarkowanie i nie nawozimy ich. Pod koniec miesiąca zaczynamy je przesadzać do świeżej ziemi i większych pojemników. Doniczki powinny mieć średnicę większą od poprzednich o mniej więcej 2 cm.

Rośliny balkonowe

Wysiewamy w mieszkaniu nasiona kwiatów jednorocznych, np. lobelii, petunii, żeniszka, werbeny. Skrzynki napełniamy ziemią z piaskiem  i torfem w proporcji objętościowej 2:1:1 albo gotową ziemią kupioną w kwiaciarni. Po wysianiu nasion i lekkim przysypaniu ich ziemią (warstwą o grubości 3 - 5mm) zakrywamy pojemnik folią, aby zapewnić wilgoć. Optymalna temperatura kiełkowania kwiatów jednorocznych to 20-22°C.

Pędzimy rośliny cebulowe. Przygotowane jesienią doniczki z cebulami wnosimy z zewnątrz do jasnego i dość chłodnego (10°C) pomieszczenia. Kiedy pędy mają 15 cm wysokości, ustawiamy doniczki w cieplejszym miejscu (około 18°C), aby rośliny wcześniej zakwitły.

Pod koniec miesiąca przygotowujemy sadzonki pelargonii, surfinii, fuksji i innych roślin wieloletnich. Ukorzeniamy je w mieszance torfu z piaskiem w temperaturze 18-20°C, a następnie sadzimy do większych, pojedynczych doniczek. Sadzonki potrzebują dobrze oświetlonego stanowska, aby się nadmiernie nie wyciągały.

W ogrodzie

Rośliny ozdobne

Planujemy obsadzenie rabat. Kupujemy nasiona, nawozy i narzędzia, które będą nam potrzebne w nadchodzącym sezonie. Przycinamy drzewa i krzewy. Gałązki wcześnie kwitnących krzewów, np. forsycji, migdałka, pigwowca, można zabrać do domu i wstawić do wody, by zakwitły. Oglądamy przechowywane bulwy i karpy kwiatów. Te z wyraźnymi objawami chorób wyrzucamy.

Warzywa

Kupujemy nasiona i nawozy. Aby móc zbierać plony jak najprędzej, wybieramy odmiany wczesne o krótkim okresie wegetacji. Odmiany późne rosną, dlatego siejemy je tylko na zbiór jesienny do przechowywania. Pędzimy pietruszkę i cebulę na natkę i szczypiorek.

Drzewa i krzewy owocowe

Powtarzamy bielenie pni drzew, aby opóźnić wiosenne ruszanie soków. Rozpoczynamy cięcie. W pierwszej kolejności przycinamy jabłonie, potem porzeczki, agrest, borówkę wysoką. Pamiętajmy, że inaczej tnie się rośliny młode, inaczej starsze. Warto więc zapoznać się ze specjalistyczną literaturą na ten temat. Rany po cięciu smarujemy Funabenem albo bezołowiową farbą emulsyjną z 2-procentowym dodatkiem preparatu Topsin lub Benlate. W skrzynkach w pomieszczeniu możemy wysiać poziomki.

Aktualności

Piękny, słoneczny kwietniowy weekend…Kwiaty, zieleń, radosna atmosfera i One…przyszł…

Zobacz więcej..

Zielona Fabryka

+48 61 428 29 00

ul. Wrzesińska 44

62-200 Gniezno