Preload obrazów Preload obrazów Preload obrazów Preload obrazów Preload obrazów

Strona główna

ODSZUKAJ ZDJĘCIE PO NUMERZE


Rok ogrodnika - marzec

Zielona Fabryka

Dodany: 15 lutego 2010

W domu

Kwiaty doniczkowe

W dwa tygodnie po przesadzeniu kwiatów zaczynamy je zasilać nawozem. Zwykle robimy to raz na dwa tygodnie, podlewając je 0,2-procentowym roztworem nawozu wieloskładnikowego.

Przygotowujemy sadzonki większości gatunków i ukorzeniamy je w wodzie lub torfie z piaskiem.

Rośliny balkonowe

Wysiewamy w pomieszczeniach żeniszek, szałwie, aksamitki, astry i inne rośliny jednoroczne rozmnażane z rozsady. Pikujemy siewki kwiatów wysianych w styczniu i lutym. Małe roślinki z niewielką bryłką ziemi przesadzamy do pojemnika, gdzie będą rosły w większej rozstawie. Obrywamy wierzchołki sadzonek roślin balkonowych, aby się wzmocniły i dobrze rozkrzewiły. W doniczkach sadzimy bulwy begonii. Dzięki temu rośliny wcześniej zakwitną, kiedy w maju posadzimy je w skrzynkach na zewnątrz.

W ogrodzie

Rośliny ozdobne

Stopniowo usuwamy zimowe zabezpieczenia z bylin. Rozpoczynamy nawożenie roślin cebulowych, bylin oraz drzew i krzewów. Gdy ziemia rozmarzenia, nawozimy, przekopujemy i grabimy rabaty, gdzie będą rosły kwiaty jednoroczne. Niektóre byliny, np. liliowce, rudbekie, ostróżki, dzielżany, rozmnażamy przez podział rozrośniętych kęp. Sadzimy drzewa i krzewy (w tym róże z gołym korzeniem). Przycinamy krzewy, które będą kwitły na pędach tegorocznych, np. budleje, letnie tawuły, powojniki, hortensje krzewiaste i bukietowe (ogrodowych nie przycinamy).

Warzywa

Zakładamy inspekty do rozsady i siejemy kapustę, kalafiory, kalarepę, brokuły, selery, cebulę oraz pory. Rozsadę można też przygotować w domu na dobrze oświetlonym parapecie. Do gruntu można już wysiewać marchew, pietruszkę, groch, sałatę, rzodkiewki, szpinak i koper. Sadzimy także cebulkę dymkę i czosnek. Przed wysiewem nasion (lub sadzeniem cebul) rozsypujemy nawozy wieloskładnikowe, po czym przekopujemy glebę na głębokość 15 cm i zagrabiamy.

Drzewa i krzewy owocowe

Sadzimy nowe drzewa i krzewy, a wokół starszych okazów rozsypujemy nawozy i mieszamy je z ziemią. Prześwietlamy (usuwając część gałęzi) jabłonie, grusze i śliwy, a rany po tych zabiegach smarujemy maścią ogrodniczą. Starannie usuwamy z gałęzi oprzędy z gąsienicami i tzw. mumie (zaschnięte owoce porażone przez choroby grzybowe). Rozpoczynamy opryski zabezpieczające przed chorobami grzybowymi i niszczące jaja szkodników.

Trawnik

Pod koniec miesiąca, jeśli nie ma śniegu, starannie wygrabiamy z trawnika zeschniętą trawę i liście, usuwamy chwasty wieloletnie, a następnie nawozimy murawę. Można też przeprowadzić aerację - trawnik nakłuwamy za pomocą specjalnego narzędzia lub wideł.

Aktualności

Piękny, słoneczny kwietniowy weekend…Kwiaty, zieleń, radosna atmosfera i One…przyszł…

Zobacz więcej..

Zielona Fabryka

+48 61 428 29 00

ul. Wrzesińska 44

62-200 Gniezno