Preload obrazów Preload obrazów Preload obrazów Preload obrazów Preload obrazów

Strona główna

ODSZUKAJ ZDJĘCIE PO NUMERZE


Rok ogrodnika - listopad

Zielona Fabryka

Dodany: 15 lutego 2010

W domu

Kwiaty doniczkowe

Rośliny podlewamy rzadziej niż zwykle, nie nawozimy ich i nie przesadzamy.

Niektóre gatunki zimują najlepiej w temperaturze około 10°C. Jeżeli dysponujemy takim miejscem, przenosimy tam kaktusy, oleander, zaślaz, aukubę, mirt, araukarię.

Podlewamy je rzadko, by korzenie nie zgniły w zbyt wilgotnym podłożu.

Teraz można bez obaw przyciąć pędy roślin pnących i wiszących.

Rośliny balkonowe

Przechowywane rośliny wieloletnie podlewamy raz na tydzień. Usuwamy zaschnięte liście, a w razie pojawienia się szkodników lub chorób opryskujemy pędy i liście odpowiednim środkiem chemicznym. Pojemniki z roślinami doniczkowymi, które pozostaną na zimę na tarasie lub balkonie, powinniśmy owinąć materiałem ocieplającym. Można użyć do tego jutowych rękawów, które wypełnia się włóknem kokosowym, styropianem lub folią bąbelkową.

W ogrodzie

Rośliny ozdobne

Porządkujemy ogród. Z rabat usuwamy rośliny jednoroczne i zeschłe części bylin. Wygrabione z ogrodu liście drzew i krzewów ozdobnych (tylko zdrowych) gromadzimy na pryzmie kompostowej. Gdy się rozłożą, będą doskonałym dodatkiem do podłoża dla roślin doniczkowych. Rośliny wrażliwe na przemarzanie zabezpieczamy matami słomianymi, papierem lub argowłokniną. Nie wykorzystujemy do tego celu folii, gdyż owinięte nią rośliny mogą zgnić bez dostępu powietrza. Niektóre byliny (np. zawilec japoński, pustynnik, trytomę, płomyk szydlasty, płomyk szydlasty, ubiorek wiecznie zielony), rośliny dwuletnie, cebulowe, oraz wrzosy i wrzośce przykrywamy gałązkami iglaków, suchymi liśćmi lub korą. Tam, gdzie nie ma roślin, rozrzucamy kompost lub obornik i przekopujemy na głębokość 30 cm, pozostawiając ziemię bez grabieniu w tzw. ostrej skibie. Sprzyja to lepszemu wnikaniu wilgoci w glebę i poprawia jej strukturę, co jest bardzo korzystne dla roślin.

Dzrewa i krzewy owocowe

Kiedy opadną liście, ścinamy i palimy gałązki, na których znajdują się zimowe oprzędy oraz jaja owadów. Pędy winorośli i jeżyny bezkolcowej zabezpieczamy przed mrozem, okrywając matami słomianymi lub grubym papierem.

Warzywa

Kończymy zbiory pietruszki, porów i późnych odmian kapusty. Pory dołujemy pionowo w niewielkim rowie. Można je będzie wykopywać w cieplejsze zimowe dni. Po pierwszych przymrozkach zbieramy brukselkę i jarmuż. Zanim gleba zamarznie, siejemy marchew, pietruszkę i koper na wcześniejszy zbiór wiosenny.

Aktualności

Piękny, słoneczny kwietniowy weekend…Kwiaty, zieleń, radosna atmosfera i One…przyszł…

Zobacz więcej..

Zielona Fabryka

+48 61 428 29 00

ul. Wrzesińska 44

62-200 Gniezno