Preload obrazów Preload obrazów Preload obrazów Preload obrazów Preload obrazów

Strona główna

ODSZUKAJ ZDJĘCIE PO NUMERZE


Rok ogrodnika - grudzień

Zielona Fabryka

Dodany: 15 lutego 2010

W domu

Kwiaty doniczkowe

Rośliny doniczkowe podlewamy rzadko i w ogóle ich nie nawozimy. Jedynie te stojące w bardzo ciepłych miejscach potrzebują więcej wody. Kontrolujemy, czy nie pojawiły się na liściach przędziorki (widać nitki pajęczynek, a na spodzie liści maleńkie pajączki). W razie potrzeby opryskujemy rośliny środkiem chemicznym.

Rośliny balkonowe

Aby cenniejsze ozdobne pojemniki z roślinami zimującymi na zewnątrz uchronić przed popękaniem na mrozie, należy je ustawić na drewnianych listwach. W ten sposób ułatwiamy doniczkom obsychanie. W dnie donic powinny być otwory, przez które nadmiar wody może łatwo i szybko wypłynąć na zewnątrz.

Kwiaty wieloletnie przechowywane w jasnych i chłodnych pomieszczeniach podlewamy coraz rzadziej – wystarczy raz na dwa tygodnie.

W ogrodzie

Rośliny ozdobne

Systematycznie przeglądamy przechowywane bulwy kłącza i karpy roślin. Te, na których zauważymy oznaki zgnilizny lub żerowania szkodników, musimy natychmiast usunąć. Regularne sprawdzamy okrycie na roślinach wrażliwych na mróz. To szczególnie ważne, gdy pogoda jest mroźna i wietrzna, ponieważ wtedy pędy są bardziej narażone na przemrożenie. Przy temperaturach poniżej -10C warto okryć rośliny dodatkową warstwą agrowłókniny, słomy lub papieru.

Gałęzie złamane pod ciężarem śniegu obcinamy, jak najszybciej wyrównujemy rany ostrą piłą i zabezpieczamy maścią ogrodniczą, by mróz nie wnikał głębiej do tkanek.

Warzywa

Czyścimy i konserwujemy narzędzia ogrodnicze. Metalowe części natłuszczamy, by nie rdzewiały. Zimą co kilka tygodni warto wysiewać w mieszkaniu, rzeżuchę, a także pędzić cebulę na szczypior i pietruszkę na natkę. W zupełniej ciemności, w niezbyt chłodnym miejscu (15-18C) można pędzić cykorię. Jej korzenie ułożone pionowo w skrzynce lub wiadrze zasypujemy wilgotnym piaskiem do ¾ wysokości. Główki cykorii otrzymamy mniej więcej po miesiącu po miesiącu od chwili wysadzenia korzeni.

Drzewa i krzewy owocowe

Ścinamy na sadzonki jednoroczne gałązki porzeczek i agrestu. Tniemy je na odcinki o długości 20-25cm. Wierzchołkową, cienką część odrzucamy. Sadzonki przechowujemy zasypane piaskiem w chłodniej piwnicy. Wysadzimy je wiosną. Podobnie postępujemy z winoroślą. Jej sadzonki powinny mieć około 40 cm długości. Można już rozpocząć zimowe cięcie pielęgnacyjne odpornych na mróz drzewek i krzewów owocowych, jak wiśnia, porzeczka, agrest. W przypadku pozostałych lepiej poczekać do końca stycznia. Natomiast śliwa, brzoskwinia, morela i wrażliwe na zimno odmiany jabłoni nie powinny być cięte przed lutym. W słabo ogrodzonych ogrodach, drzewkom mogą zagrażać sarny i zające gustujące w ich korze, dlatego na pnie warto założyć plastikowe osłonki albo okręcić drzewka agrowłókniną.

Aktualności

Piękny, słoneczny kwietniowy weekend…Kwiaty, zieleń, radosna atmosfera i One…przyszł…

Zobacz więcej..

Zielona Fabryka

+48 61 428 29 00

ul. Wrzesińska 44

62-200 Gniezno